Cumhurbaş

kanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü Tahran ziyareti İran basınında manşetlerde geniş yer buldu. İran basınındaki yorumlarda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) tartışmalı referandumunun ardından giriştiği işbirliği olumlu karşılandı.

ARADA SORUNLAR AMA…

Reformcu kana

dın en önemli gazetelerinden Şark’ın manşetindeki başlıkta “Irak Kürdistanı’na karşı daha sert önlemler alınacak”denirken, reformcu eski diplomat Ali Hürrrem “İran ve Türkiye Ortadoğu’yu daha fazla istikrarsızlıktan kurtarmak için işbirliği ve Bağdat’ın yetersiz kaldığı yerlerde devreye girmeli ki böylece İsrail bu durumdan fayda sağlamamalı” yorumunda bulundu. Ancak Hürrem yine de Kürt politikası konusunda Ankara ve Tahran arasında yaklaşım farkları olduğunu, İran’ın Kürtleri “hakiki İranlılar” olarak kabul ettiğini söyledi.

“ESKİ RAKİPLERİN Bİ

RLİĞİ”

Yine reformcu kanadı

n önde gelen gazetelerinden İtimat, Erdoğan’ın ziyaretini “eski rakiplerin birliği” diye tanımladı. Suriye ve Kuzey Irak’taki referandumun her iki ülke için de önemli sorunlar olduğunu yazan gazete, Ankara’nın bu sorunlarda İran’ın posizyonuna yaklaştığını belirtti. Gazete bu anlamdaki en önemli ziyaretin de iki ülke Genelkurmay Başkanlarının karşılıklı ziyaretleri olduğunu belirtiyor.

BİR İLKE VURGU YAPILDI

Ekonomi gazetesi Cihan Zanat, Erdoğan’ın ziyaretini manşetinde “İran ve Türkiye Cumhurbaşkanları: Ayrılıkçılığı reddediyoruz” başlığıyla duyuruyor. Gazete ilk kez bir NATO üyesi ülkenin İran’la askerî işbirliği anlaşması imzaladığına da

dikkat çekiyor.

Muhafazakâr resmi İran gazetesi manşetinde; Ruhani lider Ali Hamaney’in “Siyonist rejim ikinci bir İsrail oluşturmanın peşinde” şeklindeki sözlerini aktarıyor.

Muhafazakâr Kayhan gazetesinde ise başlıkta, “Irak Kürdistanı’ndaki referandum bölgeye ihanet ve geleceğe yönelik bir tehdittir” derken Hamaney’in “Siyonist rejim ikinci bir İsrail oluşturmanın peşinde” şeklindeki sözlerini spotta duyuruyor.